Informator i Przewodnik po Chorwacji • Chorwacja Centralna • Niezbędne Informacje • idealne wczasy w Chorwacji • Wyszukiwarka wycieczek • Wakacje • Gdzie na Chorwację
Wakacje Chorwacja


ADVERTISEMENTS

REGIONY CHORWACJI

Region Dalmacji Dalmacja
Region Chorwacji Północnej Chorwacja północna
Region Chorwacji Centralnej Chorwacja centralna
Region Istrii i Kvarneru Istria i Kvarner
Wyspy Chorwackie Wyspy
Zagrzeb i okolice Zagrzeb


chorwacja
Chorwacja Centralna

chorwacja

Burzliwa historia centralnej Chorwacji

Centralna część Chorwacji ucierpiała w szczególny sposób podczas wojny domowej. W granicach Chorwacji centralnej znajduje sie rejon Krainy, który przed rozpoczęciem działań wojennych był zamieszkały w większości przez ludność Serbską. W czasie wojny utworzyła ona własne państwo. Chorwaci chcąc odzyskać tereny Krain przeprowadzili ofensywę wojskową w wyniku, której ludność serbska opuściła zamieszkiwane tereny, w czasie walk nastąpiły również poważne zniszczenia w infrastrukturze oraz zabudowie mieszkalnej. Zakończenie działań wojennych nie spowodowało powrotu dawnych mieszkańców a nowi osadnicy przybywają niechętnie. Jest to, więc stosunkowo słabo zaludniona część Chorwacji posiada jednak atrakcje turystyczne w postaci bogatych lasów, rwących górskich potoków, rzeki regionu obfitują w znaczne ilości ryb. Turyści najliczniej odwiedzają dwa parki narodowe.

Chorwacki Park Narodowy Risnjak

Powierzchnia parku Risnjak to 30 km2. Różnice w wysokości nad poziomem morza sięgają 1000m. Najwyższym punktem jest szczyt Wielki Risnjak (1528 m n.p.m.) natomiast najniżej położona dolina Leska znajduje się na wysokości 680m n.p.m. Park ten znajduję się zaledwie 15km od linii brzegowej w wyniku, czego na jego terenie ścierają się wpływy klimatu Alpejskiego oraz Śródziemnomorskiego. Na terenie tego Chorwackiego parku, który jest zalesionym pasmem górskim turyści maja niepowtarzalną możliwość obserwowania w naturalnych warunkach kozic górskich, niedźwiedzi brunatnych a przy odrobinie determinacji i szczęścia można spotkać białego rysia.

Turystyczne atrakcje Parku - Jeziora Plitvickie

Jeziora Plitvickie stanowią przyrodniczy skarb Chorwacji. Formacja szesnastu jezior połaczonych z sobą kaskadami i wodospadami stanowi niepowtarzalny fenomen przyrodniczy. Wody tego regiony są bogate w składniki mineralne i nieustannie rzeźbią w wulkanicznym podłożu bajkowe formy geologiczne. Jeziorna można zwiedzać spacerując licznymi pomostami i kładkami lub korzystając z rejsu statkiem. Na terenie parku przygotowano kilkanaście tras dla zwiedzających, których pokonanie zajmuje od 2 do 8 godzin. Wstęp na teren parku to 110HRK (około 60 zł) cena jest niezależna od rodzaju wybranej trasy. Na terenie parku ściśle przestrzegany jest zakaz rozpalania ognisk, kąpieli w jeziorach oraz łowienia ryb. Środkowa część Chorwacji pomimo ciągle widocznych oznak konfliktu zbrojnego również oferuje turystą możliwość poznania wspaniałej Chorwackiej przyrody.

CZYTAJ DALEJ O INNYCH REGIONACH CHORWACJI

Region Dalmacji Dalmacja
Region Chorwacji Północnej Chorwacja północna
Region Chorwacji Centralnej Chorwacja centralna
Region Istrii i Kvarneru Istria i Kvarner
Wyspy Chorwackie Wyspy
Zagrzeb i okolice Zagrzeb

 

Chorwacja-artykuł-copyscape

Autor: Sebastian Jągowski - Prawa do artykułu należą do chorwacjawczasy.com


SUPER WYSZUKIWARKA ZOPTYMALIZOWANA POD SŁOWA:
WAKACJE, TURYSTYKA, WCZASY CHORWACJA

Wszystkie informacje o wczasach w Chorwacji znajdziesz przez naszą wyszukiwarkę. Ta specjalna chorwacka wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informacje na temat wakacji w Chorwacji. Wpisz na przykład "Chorwacja Centralna", "Park Narodowy Risnjak", "atrakcje Parku - Jeziora Plitvickie"


200 złotych na wakacje

Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
NIEZBĘDNIK TURYSTY - Chorwacja
:: Partnerzy

200 złotych na wakacje