Informator i Przewodnik po Chorwacji • Porady dla podróżujących w Chorwacji • Samochodem po Chorwacji • Planowanie podróży do Chorwacji • Jak się porozumieć? • Wakacje • Gdzie na Chorwację
Wakacje Chorwacja


ADVERTISEMENTS

CIEKAWE ARTYKUŁY O CHORWACJI

Urocze wodospady Wodospady na Chorwacji
Urocze wodospady Bezpieczeństwo w Chorwacji
Rady dla podróżujących w Chorwacji samochodem Rady dla podróżujących


chorwacja
Porady dla podróżujących w Chorwacji
CHORWACJA WCZASY

chorwacja

 

Samochodem po Chorwacji

Osoby, które mają zamiar podróżować po Chorwacji samochodem, powinny pamiętać o kilku istotnych sprawach. Kierowca musi mieć przy sobie paszport, dowód rejestracyjny i zieloną kartę. Warto przy okazji zauważyć, że niektóre placówki (np. banki, ośrodki zdrowia czy urzędy) nie honorują innego dowodu tożsamości niż paszport. Do Chorwacji można jechać przez Niemcy lub przez Czechy. Autostrady w Chorwacji są płatne – im więcej pokonujemy kilometrów, tym tańsza jest podróż.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Chorwacja jest krajem tłumnie odwiedzanym przez turystów, co sprawia, że jest jednocześnie rajem dla kieszonkowców., szczególną uwagę należy zachować podczas poruszania się środkami komunikacji miejskiej, w zatłoczonych tramwajach i autobusach. W razie zgubienia dokumentów lub ich kradzieży należy niezwłocznie zgłosić ten fakt Ambasadzie Polskiej w Chorwacji. Osoby niepełnoletnie, wybierające się do Chorwacji bez opiekunów, muszą mieć przy sobie pisemną zgodę obojga rodziców, spisaną u notariusza i przetłumaczoną na język chorwacki, ewentualnie angielski.

Planowanie podróży do Chorwacji

Odpowiedniejsze miesiące na wypoczynek w Chorwacji to okres od kwietnia do września. Co prawda w kwietniu woda jest jeszcze dosyć zimna, a wiele kwater prywatnych jest zamkniętych, ale jest to moment w sam raz dla tych, którzy nie lubią tłoku i chcą wypocząć w spokoju. Okres miesięcy letnich to czas, kiedy Chorwacja przeżywa prawdziwe oblężenie, a każda ulica i plaża w turystycznych miastach jest zatłoczona przez zwiedzających. Z ekonomicznego punku widzenia korzystne jest zorganizowanie urlopu w Chorwaci we wrześniu, ponieważ wówczas miejsca noclegowe i inne usługi turystyczne są tańsze, niż w lipcu i sierpniu.

Jak się porozumieć?

Obowiązującym językiem w Chorwacji jest chorwacki. Należy on do grupy języków słowiańskich, więc brzmi nieco podobnie do języka polskiego, ale uwaga – wiele chorwackich słów, pomimo podobnego czy nawet identycznego brzmienia, nie oznacza tego samego, co w języku polskim! W wyniku historycznych kontaktów z Niemcami i interesów prowadzonych z Włochami i Austrią wielu Chorwatów włada językiem niemieckim i włoskim. Bez trudu można porozumiewać się tutaj w języku angielskim – w każdym większym kurorcie czy hotelu pracują osoby posługujące się tym językiem.

 

Chorwacja-artykuł-copyscape

Autor: Kamila Gieba - Prawa do artykułu należą do chorwacjawczasy.com


SUPER WYSZUKIWARKA ZOPTYMALIZOWANA POD SŁOWA:
WAKACJE, TURYSTYKA, WCZASY CHORWACJA

Wszystkie informacje o wczasach w Chorwacji znajdziesz przez naszą wyszukiwarkę. Ta specjalna chorwacka wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informacje na temat wakacji w Chorwacji. Wpisz na przykład "Porady dla podróżujących", "samochodem po Chorwacji", "jak się porozumieć"


200 złotych na wakacje

Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
NIEZBĘDNIK TURYSTY - Chorwacja
:: Partnerzy

200 złotych na wakacje