Informator i Przewodnik po Chorwacji • Wodospady w Chorwacji • wodospady Parku Krka • Park Narodowy jezior Plitwickich • Wyszukiwarka wycieczek • Wakacje • Gdzie na Chorwację
Wakacje Chorwacja


ADVERTISEMENTS

CIEKAWE ARTYKUŁY O CHORWACJI

Urocze wodospady Wodospady na Chorwacji
Urocze wodospady Bezpieczeństwo w Chorwacji
Rady dla podróżujących w Chorwacji samochodem Rady dla podróżujących


chorwacja
Wodospady w Chorwacji

chorwacja

Chorwacja posiada zespoły wodospadów, które dostarczają turystom niezapomnianych wrażeń. Najbardziej znane i najpiękniejsze zespoły wodospadów są objęte ochroną w ramach Parków Narodowych, pozwala to na udostępnienie turystą niepowtarzalnych miejsc wypoczynkowych przy minimalizowaniu ryzyka zniszczenia terenów rekreacyjnych.

Wodospady Parku Krka

Szczególnie atrakcyjny dla turystów jest zespół wodospadów znajdujący się w Parku Narodowym Krka. Jest to ciąg malowniczo położonych siedmiu wodospadów połączonych niezwykle fantazyjnymi naturalnymi formami geologicznymi powstałymi w długotrwałym i powolnym procesie odkładania się składników mineralnych. Substancje mineralne tworzą formacje pokryw zasłon i wystających rogów. Manojlovacki wodospad jest tworem powstałym z połączenia kilku wodospadów. Najwyższa kaskada tego zespołu posiada wysokość 32m. Unikat na skale europejską stanowi wodospad Skradinski buk będący niezwykłym połączeniem aż siedemnastu kaskad o łącznej wysokości dochodzącej do 46 metrów. Turyści maja również możliwość podziwiania 18 gatunków ryb oraz kilkanaście gatunków nietoperzy należących do gatunków zagrożonych.

Najwyższy wodospad Chorwacji

Miejscem szczególnym dla wielbicieli uroków wodospadów jest niewątpliwie Park Narodowy Jezior Plitwickich utworzony w 1949r . Park ten obejmuje swoim zasięgiem zespół piętnastu jezior zgrupowanych w zespoły Jezior Górnych oraz Jezior Dolnych. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 156 m. Z ogólnej liczby piętnastu jezior zaledwie dwa jeziora Kozjak i Pščanskoro stanowią aż 75% powierzchni wodnej parku. Pomiędzy jeziorami znajdują liczne wodospady. Obecnie mówi się o ponad 90 opisanych wodospadach. W tym niezwykłym zespole turyści mają możliwość poznania również Wielkiego Wodospad będącego najwyższym wodospadem w Chorwacji. Ostatnie pomiary określają jego wysokość na 78 metrów. Wypoczynek na terenie Parku jest możliwy dzięki stale pływającym statkom wycieczkowym oraz znakomicie przygotowanej siatce ścieżek i kładek. Park Narodowy jezior Plitwickich zachęca do wypoczynku również urodą lasów otaczających wodospady. Szata roślinna składa się około 1000 gatunków roślin. Turyści zwiedzający Park mogą podziwiać tą różnorodność dzięki elektrycznej kolejce spacerowej. Uroda tego miejsca oraz szczególne ukształtowanie geologiczne stało się przyczyną wpisania Parku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

 

Chorwacja-artykuł-copyscape

Autor: Sebastian Jągowski - Prawa do artykułu należą do chorwacjawczasy.com


SUPER WYSZUKIWARKA ZOPTYMALIZOWANA POD SŁOWA:
WAKACJE, TURYSTYKA, WCZASY CHORWACJA

Wszystkie informacje o wczasach w Chorwacji znajdziesz przez naszą wyszukiwarkę. Ta specjalna chorwacka wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informacje na temat wakacji w Chorwacji. Wpisz na przykład "wodospady w Chorwacji", "wodospady Parku Krka", "Park Narodowy jezior Plitwickich"


200 złotych na wakacje

Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
NIEZBĘDNIK TURYSTY - Chorwacja
:: Partnerzy

200 złotych na wakacje