Informator i Przewodnik po Chorwacji • Park Narodowy Krka na Chorwacji • atrakcje Parku Krka • Wodospady w parku Krk • Wyszukiwarka wycieczek • Wakacje • Gdzie na Chorwację
Wakacje Chorwacja


ADVERTISEMENTS
iqoption.pl - bonus demo opcje binary
iqoption .pl - program partnerski


chorwacja
Park Narodowy Krka na Chorwacji

chorwacja

Chorwacki Park Narodowy Krka został utworzony w 1985r w środkowym i dolnym odcinku rzeki Krka. Park ma powierzchnię 109 kilometrów kwadratowych. Wstęp do parku to koszt 95 HKR w przybliżeniu jest to około 50zł. W tej cenie zawarte jest całodzienne zwiedzanie parku z możliwością korzystania ze wszystkich jego atrakcji.

Atrakcje Parku Krka

Największą atrakcją parku jest z cała pewnością siedem niezwykle malowniczych wodospadów. Każdy z wodospadów posiada własną nazwę:

• Bilusica buk o wysokości 22, 4 m,
• Corica buk znany również, jako Brljan o wysokości 15.5,
• Manojlovacki wodospady będący ciągiem wodospadów o wysokości 59.6 m z główną kaskadą o wysokości 32 m,
• Rosnajk 8, 4 m,
• Miljacka wodospad 23, 8 m,
• Roski wodospad 25, 5 m
• Skradinski buk stanowiący unikalny zespół siedemnastu kaskad o łącznej wysokości 45,7

Zespół wodospadów jest niezwykły nie tylko ze względu na ich nagromadzenie, lecz również ze względu na sposób powstania. Wodospady te nie powstały poprzez drążenie słabszych pokładów skalnych, lecz poprzez odkładanie się kamienia wapiennego niesionego prze wodę. Kamień ten w procesie odkładania wytwarza również niezwykłe formy geologiczne w postaci w progów pokryw, zasłon i innych form geologicznych. Znaczącą atrakcje stanowi również położony na wyspie w środkowej części jeziora Visovac, klasztor franciszkanów założy w roku 1445. Prawego brzeg Krki, to miejsce gdzie pomiędzy miastem, Skradin (które jest w całości chronione, jako pomnik kultury) i Skradinskim wodospadem, znajdują się pozostałości rzymskiego akweduktu. Teren parku obfituje również w przykłady budownictwa fortecznego z XIV wieku: Trosenj-grad, Necven-grad, Bogocin-grad i Kljucica. Ze względu na swoje rozmiary oraz stopień zachowania Kljucica stanowi najznakomitszy przykład budownictwa fortyfikacyjnego na terenie Chorwacji.

Sposoby zwiedzania parku Krka

Istnieje możliwość zwiedzania parku własnym samochodem, lecz ze względu na ograniczenia w możliwości poruszania się autem nie jest to wskazana forma zwiedzania. Najdogodniejszym sposobem poznawania uroków tego niezwykłego miejsca są rejsy statkami umożliwiające nie tylko podziwianie brzegów i wodospadów, lecz również dopłynięcie na wyspę, na której znajduje się franciszkański klasztor. Z miejscowości Lozovac wyrusza, co 20minut panoramiczny autobus, z którego pokładu możemy podziwiać spaniałe widoki, jakie oferuje park. Z powodu ukształtowania terenu praktycznie niemożliwa jest piesza wędrówka wzdłuż brzegu.

 

Chorwacja-artykuł-copyscape

Autor: Sebastian Jągowski - Prawa do artykułu należą do chorwacjawczasy.com


SUPER WYSZUKIWARKA ZOPTYMALIZOWANA POD SŁOWA:
WAKACJE, TURYSTYKA, WCZASY CHORWACJA

Wszystkie informacje o wczasach w Chorwacji znajdziesz przez naszą wyszukiwarkę. Ta specjalna chorwacka wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informacje na temat wakacji w Chorwacji. Wpisz na przykład "Park Narodowy Krka na Chorwacji", "atrakcje Parku Krka", "wodospady w parku Krk"


200 złotych na wakacje

Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
NIEZBĘDNIK TURYSTY - Chorwacja
:: Partnerzy

200 złotych na wakacje