Informator i Przewodnik po Chorwacji • Przydatne informacje dla turysty• Warto wiedzieć o Chorwacji• Komunikaty radiowe dla turystów• Karty płatnicze• Opieka medyczna
Wakacje Chorwacja


ADVERTISEMENTS

Przydatne informacje

Podstawowe informacje o Chorwacji Mały informator turystyczny
Lekarze na Chorwacji Opieka medyczna na Chorwacji
Rady dla podróżujących po Chorwacji Podróżowanie po Chorwacji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Chorwację Co warto wiedzieć o Chorwacji


chorwacja
MAŁY INFORMATOR TURYSTYCZNY

chorwacja

CHORWACJA - PRZYDATNE INFORMACJE DLA TURYSTY

CHORWACJA
(Republika Chorwacji)
Stolica: Zagrzeb
Waluta: kuna chorwacka (HRK), 1 HRK = 100 lipa;
1 EUR = 7,3 HRK; 1 USD = 6,2 HRK
Język urzędowy: chorwacki
Inne języki: serbski, włoski (Istria)

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

• Cudzoziemcy mogą realizować płatności kartami kredyto­wymi American Express, Diners Club, Eurocard (MasterCard i VISA) – inne nie są honorowane – oraz czekami podróżnymi wszystkich znanych banków światowych i agencji turystycz­nych. Euroczeki oraz czeki bankowe muszą być wymienione w chorwackich bankach na kuny. Zagraniczne waluty można wymieniać na kuny w kantorach, bankach i na poczcie, a także w upoważnionych agencjach turystycznych i hotelach. Wszyst­kie te miejsca są oznaczone w języku chorwackim (Mjenjačnica). Nie wykorzystane kuny można ponownie wymienić na jedną z walut zagranicznych; warunkiem jest przedłożenie zaświadczenia (Obračun otkupa) o dokonanej wcześniej wy­mianie tych dewiz na kuny. Banki czynne są w dni robocze w godz. 7.00–19.00, w soboty do godz. 13.00. Banki dyżurne w większych miastach czynne są też w niedziele.

• Sklepy czynne są godz. 8.00–20.00 w dni robocze lub do godz. 14.00, 15.00 w soboty; niektóre sklepy czynne są tylko w godz. 8.00–12.00 i 16.00–20.00; wiele sklepów pracuje też w niedziele, szczególnie latem; w większych miastach także całą dobę. Urzędy i biura czynne są w godz. 8.00–16.00 od poniedziałku do piątku.

• Nurkowanie dozwolone jest jedynie w wyznaczonych akwe­nach bądź z wykupionym zezwoleniem na nurkowanie poza nimi. W parkach narodowych nurkowanie w zbiornikach wodnych jest zabronione (nie dotyczy to osób mających spe­cjalne zezwolenie Ministerstwa Ochrony Środowiska).

• W 2005 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące żeglugi jachtów i żaglówek na wodach terytorialnych Chorwacji, znacznie ograniczające dotychczasowe dość liberalne normy. Przed sezonem żeglarskim w Chorwacji MSZ radzi, by polscy żeglarze skorzystali z informacji zawartych na stronie www. wehzagreb.com.hr lub zasięgnęli opinii w Urzędzie Morskim w Gdyni, który ma dostęp do chorwackich przepisów.

• MSZ przestrzega przed pochopnym korzystaniem z niby atrakcyjnych (wyjątkowo tanich) ofert biur turystycznych. Oferowany standard usług i zakwaterowania często rozmija się z rzeczywistością. Tanie biura turystyczne mogą stracić płynność finansową i nie spłacić należności stronie chorwackiej, przez co polscy turyści mogą mieć olbrzymie problemy z powrotem do kraju.

• Chorwackie radio w programie I podaje wiadomości w języku angielskim codziennie w godz. 8.03, 14.03, 20.03 oraz w nie­dziele o 9.03. W programie II latem co godzina podawane są wiadomości o sytuacji na drogach w języku angielskim, niemieckim oraz włoskim.

CZYTAJ DALEJ - INNE PRZYDATNE INFORMACJE O CHORWACJI

Podstawowe informacje o Chorwacji Mały informator turystyczny
Lekarze na Chorwacji Opieka medyczna na Chorwacji
Rady dla podróżujących po Chorwacji Podróżowanie po Chorwacji
Co warto wiedzieć przed wyjazdem na Chorwację Co warto wiedzieć o Chorwacji

 

źródło: MSZSUPER WYSZUKIWARKA ZOPTYMALIZOWANA POD SŁOWA:
WAKACJE, TURYSTYKA, WCZASY CHORWACJA

Wszystkie informacje o wczasach w Chorwacji znajdziesz przez super wyszukiwarkę.
"Mały informator turystyczny", "poradnik turysty po Chorwacji", "informacje dla turystów".


200 złotych na wakacje

Bookmark and Share

Nowe oferty Last Minute. Twój E-Mail:


LINKI SPONSOROWANE
NIEZBĘDNIK TURYSTY - Chorwacja
:: Partnerzy

200 złotych na wakacje